inside-banner

حمل ترکیبی

شرکت‌های فعال در زمینه خریدوفروش بین‌المللی یا صنایع نیازمند به مواد اولیه خاص را در نظر بگیرید؛ واردات یا صادرات سریع و ایمن به نقاط مختلف برای این مجموعه‌ها یک نیاز حیاتی است. حمل و نقل ترکیبی این نیاز را به‌خوبی برطرف می‌کند. حمل ترکیبی، روش ارسال یک محموله با وسایل نقلیه مختلف است. در سرویس حمل چند وجهی هانزا، بار توسط وسایل نقلیه مختلف حمل می‌شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن به مقصد برسد. 

حمل و نقل ترکیبی مواد و کالای مختلف؛ بخشی از خدمات تخصصی هانزا

روزانه انواع مختلف اجناس و مواد اولیه از راه زمین، دریا و هوا جابه‌جا می‌شوند. کشتی‌ها، کامیون‌های باری، هواپیماها و حتی قطارهای مختلف قابلیت حمل انواع کالا و مواد را دارند. در حمل ترکیبی، محموله از یک وسیله نقلیه بارگیری و به حمل‌کننده دیگر منتقل می‌شود. این وسایل، به بهترین امکانات برای نگهداری و حفاظت از محموله مجهز هستند. شرکت‌های ترابری طرف قرارداد با هانزا، انواع وسایل نقلیه مخصوص بارهای مختلف را در اختیار بازرگانان قرار می‌دهند. بدین ترتیب، امکان حمل همه نوع بار در صنایع و حوزه‌های مختلف از طریق حمل و نقل بین المللی وجود دارد. 

صادرات و واردات با هانزا؛ حمل ترکیبی به کشورهای مختلف

هدف از حمل و نقل ترکیبی، استفاده از همه مسیرهای موجود برای تحویل سریع بار به مقصد است. همچنین، گاهی اوقات امکان ارسال مستقیم کالا از مبدأ به مقصد وجود ندارد. هانزا با معتبرترین شرکت‌های حمل بار زمینی، دریایی و حمل و نقل بین المللی هوایی در نقاط مختلف جهان همکاری دارد. محموله‌هایی را که باید در نقاط مختلف دنیا بین وسایل نقلیه گوناگون جابه‌جا شوند با خیال راحت به هانزا بسپارید. مهم‌ترین مراکز تجاری مثل چین، کره جنوبی، تایلند، مالزی و امارات با شبکه حمل ترکیبی هانزا در دسترس تجار ایرانی قرار می‌گیرند. 

حمل و نقل محموله بین نقاط مختلف یک کشور یا دنیا را می‌توان با وسایل نقلیه مختلف انجام داد. این روش حمل ترکیبی نام دارد و طی آن، کالا بین وسایل نقلیه از انواع مختلف در چند محل بارگیری جابه‌جا می‌شود. حمل ترکیبی برای برطرف‌ کردن چالش‌های صادرات و واردات یا جابه‌جایی سریع کالا و مواد اولیه بین نقاط دور فوق‌العاده است. هانزا خدمات حمل ترکیبی را به صورت تخصصی عرضه می‌کند. 

حمل و نقل ترکیبی چیست؟ ارسال محموله از مبدأ به مقصد با وسایل نقلیه مختلف

برای نقل و انتقال کالا چه در مرزهای داخلی چه بین کشورهای مختلف، روش‌های گوناگونی وجود دارد. حمل بار از طریق کامیون‌های سنگین، قطارها، کشتی‌های مختلف و هواپیماهای باری انجام می‌شود. گاهی اوقات نقل و انتقال بار با یک روش محدودیت‌هایی مثل زمان تحویل محموله ایجاد می‌کند. در چنین شرایطی، حمل ترکیبی یا چند وجهی یک روش فوق‌العاده برای ارسال یا دریافت سریع محموله‌ها است. 
همان‌طور که از اسم حمل و نقل ترکیبی مشخص است در این روش، بار با استفاده از دو یا چند وسیله نقلیه جابه‌جا می‌شود. ترکیب وسایل نقلیه مختلف برای انتقال بار، دسترسی به دورترین مراکز تجاری را فراهم می‌کند. در حمل ترکیبی بین‌المللی یا داخلی، علی‌رغم استفاده از چند روش انتقال محموله فقط یک بارنامه وجود دارد.

معرفی انواع شیوه‌های حمل و نقل ترکیبی؛ استفاده از مسیرهای زمینی، دریایی و هوایی

در حمل ترکیبی، کالا با یک وسیله نقلیه خاص از شرکت تجاری تحویل گرفته می‌شود. در مرحله بعد، بار توسط یک حامل دیگر به شهرهای دور یا کشورهای خارجی ارسال خواهد شد. امکان تکرار مرحله دوم با توجه به نوع بار و مقصد وجود دارد. در پایان نیز، برای تحویل محموله به گیرنده از یک حامل دیگر استفاده خواهد شد. انواع شیوه‌های حمل ترکیبی در واقع همان وسایل نقلیه مختلف هستند که در ادامه آن‌ها را نوشته‌ایم.
•    ماشین‌های باری کوچک (انواع وانت)
•    کامیون‌های سنگین 
•    قطارهای باری 
•    انواع مختلف کشتی کانتینربر 
•    هواپیما
در حمل ترکیبی لزوماً از همه وسایل نقلیه فوق استفاده نمی‌شود. شاید انتقال یک محموله مثل مواد معدنی با کامیون و سپس قطار در یک کشور انجام شود. انتقال همین ماده معدنی از شمال ایران به بندری در کره جنوبی را درنظر بگیرید. در این حالت، علاوه‌بر کامیون و قطار، کشتی فله‌بر و کامیون‌های کشور مقصد نیز به فهرست اضافه می‌شوند. 

مزایای حمل ترکیبی چیست؟ کاهش زمان و چالش‌های صادرات و واردات 

حمل کالا و ترانزیت بین‌المللی با روش حمل ترکیبی مزایای مختلفی برای یک کسب‌وکار دارد. استفاده از چند نوع نقلیه و توقف در نقاط مختلف دنیا شاید در ظاهر گزینه‌ای پرخرج به‌نظر برسد. در ادامه، مزیت‌های حمل و نقل ترکیبی را بررسی کرده‌ایم. 

1- دسترسی به دورترین مراکز تجاری با حمل چند وجهی

امروز دیگر هیچ بخشی از کره زمین نیست که از دسترس وسایل باربری مختلف دور باشد. بندرهای مهم دنیا و شهرهای تجاری بزرگ از طریق هواپیما، کشتی و وسایل نقلیه زمینی در دسترس شرکت‌ها قرار می‌گیرند. در حمل ترکیبی، تولیدکننده‌ای در شمال ایران قادر است محصولاتش از طریق خشکی و دریا به شمال اروپا ارسال کند.

2- کاهش زمان ارسال بار با حمل ترکیبی

شاید در ظاهر، توقف در نقاط مختلف و بارگیری بین وسایل نقلیه گوناگون زمان زیادی را تلف کند؛ اما باید توجه داشت که حمل ترکیبی، ارسال بار به نقاط دوردست را مسیر می‌کند. وقتی ارسال محموله به یک شرکت حمل بار سپرده شود، دیگر نیازی نیست نگران پیداکردن انبار موقت یا حامل دوم باشید. شرکت باری کل مسئولیت انتقال محموله و بارگیری بین وسایل مختلف را انجام می‌دهد.

3- رفع چالش‌های خاص صادرات و واردات مثل تحریم با حمل ترکیبی 

گاهی اوقات بنا به دلایل سیاسی مثل تحریم، امکان مبادله مستقیم بین دو کشور وجود ندارد. برای مثال، شاید کشتی‌های باری با پرچم یک کشور خاص اجازه پهلو گرفتن در یک بندر خارجی را نداشته باشند. جابه‌جایی بار بین حامل‌های مختلف، چالش‌های سیاسی صادرات و واردات را برطرف می‌کند. 

هزینه باربری ترکیبی؛ نرخ حمل و نقل بار داخلی و بین‌المللی

هزینه حمل و نقل بین‌المللی بار به‌صورت ترکیبی را نمی‌توان با یک رقم ثابت اعلام کرد. نرخ حمل ترکیبی بار به نوع محموله، ابعاد و وزنش بستگی دارد. همچنین برای محاسبه هزینه باربری چند وجهی به نقاط مختلف ایران و جهان به تعداد توقف‌ها نیز توجه می‌شود. نوع وسیله نقلیه، بهای سوخت، دستمزد بارگیری و تخلیه نیز جزو فاکتورهای مؤثر روی نرخ حمل ترکیبی هستند. همچنین، مسافت طی‌شده توسط حامل‌ها را نیز نباید از یاد برد. 

هانزا، نماینده حرفه‌ای مجموعه‌های بازرگانی برای ارسال بار به مراکز تجاری ایران و جهان

حمل و نقل ترکیبی کالا و مواد اولیه همان جابه‌جایی یک محموله با وسایل نقلیه مختلف است. ارسال و دریافت محموله با وسایل مختلف به هماهنگی بین مجموعه‌های باربری نیاز دارد. شرکت حمل و نقل کانتینری هنزا ناو دریا به‌صورت حرفه‌ای خدمات حمل ترکیبی را به شرکت‌های تجاری ایرانی عرضه می‌کند. هانزا با به‌کارگیری مدیران متخصص، پرسنل حرفه‌ای و تجهیزات مدرن، صادرات و واردات را با امنیت و سرعت بی‌نظیر انجام می‌دهد. برای مشاوره با تیم مجرب هانزا و آگاهی از شرایط مختلف با شماره ۰۲۱۴۳۳۱۲۰۰۰ تماس بگیرید. 

سوالات متداول

حمل ترکیبی با استفاده از کدام وسایل نقلیه انجام می‌شود؟

در حمل ترکیبی، همه وسایل نقلیه باری به کار گرفته می‌شوند. کامیون‌های سنگین، قطار باری، کشتی‌های کانتینر و هواپیماهای مدرن در این روش صادرات و واردات کاربرد دارد

چرا باید برای حمل بار از روش ترکیبی استفاده شود؟

روش حمل ترکیبی امکان دسترسی به دورترین مراکز تجاری را بدون هیچ دردسری فراهم می‌کند. در این روش، حمل بار مجموعه‌های باربری مختلف بدون هیچ‌گونه وقفه انجام می‌شود.

بیمه حمل ترکیبی به چه صورت است؟

حمل بار ترکیبی با عقد یک قرارداد بارنامه انجام می‌شود. با عقد بارنامه، شرکت حمل و نقل بین المللی در قبال مراحل مختلف انتقال محموله مسئولیت خواهد داشت. هرگونه خسارت توسط شرکت‌های فرعی تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت.