inside-banner

گروپاژ در حمل و نقل چیست؟

بررسی مفهوم گروپاژ در حمل و نقل آیا می دانید چگونه می توان کالاهای کوچک و در حجم کم را با هزینه ای مقرون به صرفه به کشورهای مختلف ارسال کرد؟ بهترین روش برای حمل و نقل این نوع کالاها، روش گروپاژ است. گروپاژ یکی از شیوه های حمل و نقل کالا است که بیشتر در روش حمل زمینی و دریایی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این روش برای حمل و نقل کالاها مزایای بسیاری برای طرفین معامله های تجاری دارد. ما در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد گروپاژ شرح داده ایم. با کسب اطلاعات در این زمینه احتمال کاهش هزینه ها در حمل و نقل برای شما افزایش خواهد یافت.

مفهوم گروپاژ در حمل و نقل کالا به‌صورت بین المللی و داخلی 

گروپاژ در واقع نوعی از حمل‌و‌نقل برای ارسال خرده بار و محموله‌های کم حجم است. در حقیقت این روش زمانی مورد‌استفاده قرار می‌گیرد که مقدار کالاهای صادراتی و وارداتی کمتر از یک کامیون یا کانتینر باشد. در این روش حمل و نقل شرکت حمل و نقل بین المللی زمینی یا دریایی محموله‌های مختلف از چند فرستنده را جمع‌آوری کرده و به‌عنوان یک محموله گروهی با کانتینرهای مخصوصی ارسال می‌کند. پس از تحویل بار در این روش، مجددا بارها در انبارهای مربوطه جدا می‌شوند و به دست خریدار می‌رسند.

مفهوم گروپاژ در حمل و نقل کالا به‌صورت بین المللی و داخلی

چه نوع بارهایی با روش گروپاژ حمل می‌شوند؟

کالاهایی که بسیار کمتر از حجم یک کامیون یا کانتینر باشند به‌صورت گروپاژ حمل می‌شوند. از جمله کالاهایی که به روش گروپاژ و به‌صورت حمل بار دریایی یا زمینی حمل می‌شوند، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد: 
کالاهای نمایشگاهی
کالاهایی که واردات موقت می‌شوند
خریدهای کم حجم و کم قیمت
نمونه‌های تجاری کالاها
دستگاه‌های حساس به حمل‌ونقل
کالاهای مصرف شخصی
توجه داشته باشید کالاهایی که برای واردات آن‌ها باید مجوز استاندارد اجباری تهیه شود را به‌صورت گروپاژ نمی‌توان حمل کرد.

نحوه بسته‌بندی در روش حمل‌ونقل به‌صورت گروپاژ

برای گروپاژ باید به نحوه بسته‌بندی محموله توجه بسیاری داشت؛ زیرا بارهایی که از این طریق حمل می‌شوند نسبت به سایر بارها آسیب پذیرتر هستند. در این روش کالاها را از طریق انواع پالت‌ها بسته‌بندی می‌کنند. به‌عنوان مثال کالاهای حمل شده به‌صورت گروپاژ از طریق پالت‌های پلاستیکی و چوبی حمل می‌شوند. 
پالت‌های پلاستیکی مقاومت خوبی در برابر آسیب و نفوذ آب دارند؛ اما انتخاب مناسبی برای محیط زیست نیستند. از این رو بهتر است برای حمل‌ونقل گروپاژ از پالت‌های چوبی استفاده شود. این نوع پالت‌ها علاوه‌بر دوام بالا، به محیط زیست نیز آسیبی نمی‌رسانند. به‌عنوان مثال در‌صورتی‌که شما قصد ارسال خرده بار از آلمان به ایران را داشته باشید، به‌منظور انجام خدمات مربوط به گروپاژ و هم‌چنین مشورت در مورد نحوه بسته‌بندی بار می‌توانید از یک شرکت حمل و نقل بین المللی آلمان کمک بگیرید. شرکت‌های حمل‌ونقل در این زمینه به‌خوبی شما را راهنمایی کرده و خدمات گروپاژ را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهند.

استفاده از روش حمل کانتینری LCL در گروپاژ 

در فرآیند حمل‌ونقل دریایی از روش های حمل کانتینری مختلفی به‌منظور ارسال بار استفاده می‌شود. روش حمل کانتینری که در گروپاژ مورد‌استفاده قرار می‌گیرند، LCL (Less Than Container Load) نام دارند. به‌عنوان مثال در‌صورتی‌که شما قصد ارسال بار از دبی به ایران به‌صورت دریایی و از طریق گروپاژ را داشته باشید، به جای استفاده از روش FCL (Full Container Load) می‌توانید از روش حمل کانتینری LCL استفاده کنید. کالای موجود در این کانتینرها مربوط به چند پروانه گمرکی است؛ زیرا کالاهای بازرگانان مختلف در این کانتینر در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

مزایای حمل بار گروپاژ؛ روشی برای کنترل و کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل

حمل‌ونقل به‌صورت گروپاژ یک روش پرکاربرد در لجستیک محسوب می‌شود. گروپاژ راهی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های حمل‌ونقل است؛ زیرا هزینه‌های حمل‌ونقل در این روش بین همه فرستندگان تقسیم خواهد شد. هم‌چنین در‌صورت بهره‌مندی از خدمات گروپاژ عوارض کمتری نسبت به روش‌های دیگر پرداخت خواهید کرد.
به‌عنوان مثال اگر شما قصد ارسال کالایی کم حجم به ترکیه را داشته باشید، با بهره‌مندی از خدمات یک شرکت حمل و نقل ریلی، زمینی یا دریایی می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌های بسیار کالای شخصی خود را به ترکیه ارسال کنید. زیرا دیگر مجبور نیستید کانتینری با ظرفیت بالا برای کالای کم حجم خود اجاره کنید و هزینه بسیاری بپردازید. 

محدودیت‌ها و معایب حمل‌ونقل کالا به‌صورت گروپاژ

گرچه گروپاژ در شرایط مختلف مزایای خاصی دارد، اما محدودیت‌هایی را نیز به همراه خواهد داشت که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:
برنامه‌ریزی نادرست برای تحویل و تخلیه بار
افزایش مدت زمان مورد‌نیاز برای تحویل بار 
افزایش خطر آسیب به کالا 
هنگامی که کانتینر توسط گمرک توقیف شود، زمان تحویل همه محموله‌ها به تاخیر می‌افتد.
توجه داشته باشید در برخی از مواقع که نیاز به حمل و نقل چند وجهی در گروپاژ باشد، زمان بیشتری برای ارسال بارها صرف می‌شود؛ بنابراین اگر در زمان رسیدن کالا به دست گیرنده عجله دارید، گروپاژ گزینه مناسبی برای حمل‌ونقل نخواهد بود.

رسیدن محموله با تاخیر در حمل‌ونقل بار به صورت گروپاژ

کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل با بهره‌مندی خدمات هانزا برای گروپاژ بار

در این مقاله سعی کردیم به شرح اطلاعاتی کامل در مورد گروپاژ در حمل و نقل بپردازیم. با‌توجه‌به نکاتی که در مطالب فوق ذکر شد اگر حجم کالای شما به اندازه‌ای نیست که فضای یک کانتینر را به‌صورت کامل پوشش دهد، برای کاهش ریسک و جلوگیری از پرداخت هزینه‌های گزاف، گروپاژ انتخاب مناسبی برای‌تان خواهد بود. شرکت نمایندگی کشتیرانی و خدمات بار هوایی هنزا ناو دریا با تجاربی که در زمینه گروپاژ دارد، بهترین راهنما برای شما در این فرایند خواهد بود. 
چنانچه قصد ارسال و دریافت بارهایی با حجم کم را دارید، روی خدمات ما حساب کنید. علاوه‌بر کاهش هزینه‌ها در مدت زمان کم و طبق برنامه‌ریزی درست محموله شما به دست گیرنده خواهد رسید؛ بنابراین با بهره‌مندی از خدمات ما دیگر هیچ نگرانی بابت دیر رسیدن یا آسیب کالای خود نخواهید داشت. علاوه‌بر این، ما در هانزا همه اطلاعات لازم چه از نظر روش‌های حمل‌ونقل و چه از نظر روش های پرداخت بین المللی را بررسی کرده ایم. شما می‌توانید با اطلاعات کاملی در هر زمینه از تجارت محمولات مختلف خود را ارسال یا دریافت کنید. در‌صورتی که تمایل به استفاده از خدمات گروپاژ را دارید، با ما از طریق شماره‌های درج شده در سایت در ارتباط باشید.