inside-banner

حمل و نقل بین المللی به ترکیه

روابط گسترده ترکیه با کشورهای خاورمیانه و هم‌مرز بودن با قاره اروپا باعث شده است تا بسیاری از بازرگانان ایرانی ترکیه را به‌عنوان پل ارتباطی ارسال کالا به کشورهای اروپایی انتخاب کنند. همچنین با‌توجه ‌به این موضوع که ترکیه به‌راحتی به بازارهای جهانی دسترسی دارد تجار و شرکت‌های بازرگانی می‌توانند انواع کالاهای تولید شده توسط برندهای مطرح جهانی را از طریق این کشور به ایران وارد کنند.

حمل و نقل بین المللی به ترکیه

درخواست استعلام قیمت از هانزا

آخرین مقالات هانزا

اصطلاحات حمل و نقل بین المللی

فرم‌های الزامی صادرات و واردات

خدمات واردات و صادرات به ترکیه در هانزا

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در روابط واردات و صادرات ایران و ترکیه باید به آن توجه داشت، نحوه حمل بار است. برای ورود کالاها از ترکیه به ایران یا صادرات کالا از ایران به ترکیه به همکاری با یک شرکت معتبر حمل و نقل بین المللی نیاز خواهید داشت. شرکت هانزا با فعالیت در زمینه کلیه امور حمل‌و‌‌نقل بین‌المللی آماده خدمت‌رسانی به بازرگانان ایرانی برای ارسال و دریافت بار از ترکیه است. ما در شرکت نمایندگی کشتیرانی و خدمات بار هوایی هنزا ناو دریا محموله‌های شما را با انواع روش‌های حمل‌ونقل زمینی، دریایی، هوایی، ریلی و ترکیبی به ترکیه و از ترکیه به ایران ارسال خواهیم کرد.

روش های حمل و نقل بار به ترکیه

شرایط حمل‌ونقل کالا از ایران به ترکیه با کلیه روش‌های مرسوم همچون حمل‌ونقل زمینی، دریایی، هوایی و ترکیبی امکان‌پذیر است. در ادامه با هریک از این روش‌ها و ویژگی‌های آن‌ها برای انتخاب بهترین روش ارسال کالا به ترکیه آشنا خواهیم شد. 

حمل دریایی بار از ایران به ترکیه 

روش حمل دریایی برای ارسال بار به ترکیه یکی از روش‌های رایج حمل‌ونقل بین‌المللی است. در این روش همچون حمل کانتینر از دبی اجناس و بارهای شخصی و تجاری مسافران یا بازرگانان با بارگیری در کشتی و با استفاده از کانتینرهای مخصوص از ایران به ترکیه و بالعکس ارسال می‌شوند. 

حمل و نقل دریایی بین المللی

روش حمل‌ونقل هوایی برای ارسال بار از ایران به ترکیه 

زمان یکی از فاکتورهای مهم در روابط تجاری است. روش حمل هوایی سریع‌ترین روش برای ارسال محموله‌های تجاری و شخصی محسوب می‌شود. این روش به‌خصوص برای جابه‌جایی محموله‌های فاسد‌شدنی و گران‌‌قیمت همچون آثار هنری کاربرد بالایی دارند. توجه داشته باشید که هزینه حمل‌ونقل هوایی نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است.

حمل و نقل هوایی بین المللی

حمل زمینی بار از ترکیه به ایران و بالعکس 

با‌توجه‌به مسافت کوتاه میان ایران و ترکیه و وجود مرز زمینی بین این دو کشور، یکی از بهترین و کم هزینه ترین روش‌ها برای جابه‌جایی انواع محموله‌های سنگین و سبک بین ایران و ترکیه، روش زمینی است. در برخی از موارد نیز انتقال محموله به این روش با سرعت بالاتری نسبت به حمل‌ دریایی انجام می‌شود.

حمل و نقل زمینی بین المللی

حمل و نقل ترکیبی کالا؛ ارسال انواع محصولات با سرعت بالا

شرکت حمل و نقل ترکیبی مانند هنزا ناو دریا با ایجاد سرویس حمل چند وجهی، برای تاجران این امکان را فراهم کرده تا محموله مورد‌نظر خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارسال یا دریافت کنند. شرکت‌های فعال در زمینه خرید و فروش بین‌المللی یا صنایع نیازمند به مواد اولیه خاص به حمل ترکیبی نیاز دارند.

حمل و نقل ترکیبی بین المللی

حمل ریلی بار از ایران به ترکیه 

یکی از روش‌های مناسب برای حمل‌ بار از ترکیه به ایران استفاده از ناوگان حمل ریلی است. با‌توجه‌به نوع کالا از انواع واگن لبه بلند، لبه کوتاه، مسقف و کفی برای ارسال بار به ترکیه استفاده می‌شود. این روش حمل به‌خصوص برای ارسال بارهای فله و سنگین بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

حمل و نقل ریلی بین المللی

اینکوترمز | Incoterms

مهمترین قوانین حمل و نقل بین المللی کالا

برخی از اصطلاحات بین‌المللی بازرگانی در صنعت جهانی حمل‌و‌نقل کاربردهای فراوانی دارند. در تجارت از این اصطلاحات برای مشخص کردن نوع قراردادها و شرح وظایف طرفین معامله استفاده می‌شود. برای حمل‌ونقل بین‌المللی از ایران به ترکیه کاربردی نداشته باشد. به‌طور‌کلی، اینکوترمز به چهار گروه D-C-F-E با اصطلاحات وابسته به هر گروه تقسیم شده‌ است.

بهترین کالاها برای واردات از ترکیه به ایران

یکی از مهم‌ترین کارهایی که قبل از واردات از ترکیه همچون واردات از چین باید انجام داد، شناخت بهترین کالاهای این کشور برای برقراری ارتباط تجاری موثر است. با‌توجه‌به وجود کمپانی‌های مطرح در ترکیه، فعالیت برندهای معتبر در این کشور و شرایط جغرافیایی مناسب، کالاهای صادراتی ترکیه تنوع بالایی دارند. به‌طور‌کلی براساس قوانین واردات و صادرات ایران قطعات یدکی خودرو،‌ ماشین‌آلات، لوازم برقی و خانگی، لوازم نساجی، لوازم بهداشتی، وسایل دکوری، انواع چوب، مواد خوراکی، تجهیزات ساختمانی، تجهیزات کشاورزی و انواع رنگ لیست مهم‌ترین و بهترین کالاهای وارداتی از ترکیه به ایران را تشکیل می‌دهند. 

لیست صادرات به ترکیه از ایران

با‌توجه‌به توریستی بودن ترکیه، این کشور به اقلامی همچون مواد غذایی و سوخت‌های مختلف برای تامین انرژی نیاز دارد. بخش قابل‌توجهی از این نیازها توسط کشورهای همسایه همچون ایران تامین می‌شوند. برخی از امتیازات ویژه همچون تخفیف روی صادرات محصولات کشاورزی باعث شده است میزان صادرات این محصولات به ترکیه روز‌به‌روز افزایش یابد. زعفران، پسته، خرما، کشمش، هندوانه، آبمیوه، انگور بدون دانه، موز سبز به صورت تازه و خشک، سیگار، توتون و ماشین های نورد گرم و سرد برای فلزات مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران به ترکیه را تشکیل می‌دهند. 

قوانین گمرکی ترکیه و ایران برای صادرات و واردات کالا

بر‌اساس قوانین صادرات و واردات و قوانین گمرکی وضع‌شده، ورود برخی از اقلام از ترکیه به ایران امکان‌پذیر نیست. به‌عنوان مثال ورود هرگونه مشروبات الکلی و مواد مخدر از ترکیه به ایران ممنوع است. برای واردات برخی کالاها همچون دارو باید از وزارت بهداشت مجوز دریافت کنید. برای واردات خوراک دام و طیور و یا ویتامین‌های دامی نیز به مجوز سازمان دامپزشکی کشور و سازمان غذا و دارو نیاز دارید. برای خارج کردن برخی کالاها از ترکیه باید یک سری مجوزهای صادرات را از سازمان‌های دولتی این کشور دریافت کنید. این مجوزها بسته به نوع کالا متفاوت خواهند بود.
کشور ترکیه برای واردات برخی کالاها توسط مسافران نیز محدودیت‌هایی وضع کرده است. غذای تازه یا بسته‌بندی شده، میوه، تخم‌مرغ، گوشت و محصولات لبنی، از جمله اقلامی هستند که حمل آن‌ها در چمدان برای ورود به ترکیه ممنوع اعلام شده است. همچنین برخی از محصولات غذایی ممکن است محدودیت‌هایی برای مقدار واردات داشته و حداکثر وزن یا تعداد مشخصی برای حمل آن‌ها تعیین شده باشد.

نحوه استعلام هزینه حمل و نقل بین المللی به ترکیه

برای تعیین هزینه نهایی ارسال کالا از ترکیه به ایران و بالعکس عواملی مختلفی همچون روش حمل‌ونقل، نوع محموله، وزن و حجم بار و مقصد دقیق تحویل محموله تاثیر‌گذار هستند. کارشناسان هانزا بعد از انتخاب بهترین روش حمل‌ونقل، با بررسی نوع محموله و حجم و وزن آن نسبت به محاسبه هزینه ارسال بار از ایران به ترکیه و بالعکس اقدام می‌کنند. همچنین برای اطلاع از هر‌گونه هزینه حمل می‌توانید فرم استعلام قیمت را در سایت هانزا کامل کنید. کارشناسان بخش فروش هانزا در اسرع وقت با شما تماس گرفته و اطلاعات لازم درباره هزینه ارسال بار را در اختیارتان خواهند گذاشت. 

ارسال کالا از ایران به شهرهای مهم ترکیه

یکی از معروف‌ترین نقاط مرزی بین ایران و ترکیه که خدمات مربوط به حمل‌ونقل بین‌المللی از آن انجام می‌شود مرز بازرگان است. ارسال کالاها از این مرز به روش زمینی و توسط کامیون‌های مخصوص صورت می‌گیرند. از طریق فرودگاه‌های بین‌المللی امام خمینی، اصفهان، شیراز نیز می‌توانید محموله‌‌های تجاری و شخصی‌تان را به شهرهای مختلفی از جمله استانبول، آنکارا، آنتالیا و ازمیر ارسال کنید. 
حمل ریلی از ایران به ترکیه و بالعکس نیز از طریق دو مسیر شرقی و غربی امکان‌پذیر است. در مسیر شرقی بارها روی قطارها و در کانتینرهای مخصوص بارگیری می‌شوند. سپس از طریق نقاطی همچون شاهرود، مشهد، سرخس، سرایان، قزوین و تهران به مرز بازرگان می‌رسند. کالاها بعد از ورود به مرز بازرگان و بازرسی به وان ترکیه ارسال می‌شوند. در مسیر غربی نیز از طریق خطوط ریلی تبریز، جلفا، زنگان و مرز سراوان می‌توانید محموله‌هایتان را به ترکیه ارسال کنید.

سوالات متداول

مهم ترین صادرات ترکیه به ایران چیست؟

اقلامی همچون طلا و جواهرات، ماشین آلات، لوازم نساجی، محصولات کشاورزی، پوشاک، پارچه، مبلمان، لوازم خانگی، دارو و زغال سنگ در لیست مهم ترین صادرات ترکیه به ایران قرار دارند.

حمل و نقل بین المللی به ترکیه و از ترکیه به ایران از چه روش های انجام می شود؟

برای ارسال بار از/به ترکیه می توانید از کلیه روش های حمل و نقل بین المللی هم چون حمل دریایی، هوایی، ریلی، جاده ای و ترکیبی استفاده کنید.

چه فاکتورهایی بر هزینه صادرات از ایران به ترکیه تاثیر می گذارند؟

روش حمل و نقل، نوع محموله، وزن و حجم بار و مقصد نهایی تحویل بار فاکتورهایی هستند که هزینه نهایی حمل کالاهای صادراتی به ترکیه را تعیین می کند.