#

خطوط کشتیرانی مهم جهان

Company

TEU capacity[۱]

Number of ships [۲]

Market share

A.P. Moller-Maersk Group

۳,۲۵۰,۶۶۸

۶۲۰

۱۵.۷%

Mediterranean Shipping Company

۲,۹۳۶,۵۵۳

۴۹۰

۱۴.۲%

CMA CGM

۲,۱۶۵,۵۷۰

۴۴۷

۱۰.۵%

China COSCO Shipping

۱,۶۳۹,۶۹۲

۲۹۴

۷.۹%

Evergreen Marine

۹۸۹,۵۹۲

۱۸۷

۴.۸%

Hapag-Lloyd

۹۷۸,۵۷۳

۱۶۹

۴.۷%

Hamburg Süd

۵۹۴,۳۲۷

۱۱۵

۲.۹%

Yang Ming Marine Transport Corporation

۵۷۶,۲۶۹

۱۰۰

۲.۸%

Orient Overseas Container Line

۵۵۵,۱۲۴

۹۱

۲.۷%

United Arab Shipping Company

۵۲۰,۲۵۴

۵۴

۲.۵%

NYK Line

۵۰۴,۱۶۵

۹۵

۲.۴%

Mitsui O.S.K. Lines

۴۸۳,۰۴۷

۷۸

۲.۳%

Hyundai Merchant Marine

۴۶۸,۹۹۸

۶۸

۲.۳%

K Line

۳۶۲,۷۰۸

۶۲

۱.۸%

Pacific International Lines

۳۵۳,۵۵۲

۱۳۴

۱.۷%

Zim Integrated Shipping Services

۲۹۵,۱۷۰

۶۴

۱.۴%

Wan Hai Lines

۲۲۳,۱۱۰

۸۷

۱.۱%

X-Press Feeders Group

۱۵۱,۲۰۶

۹۰

۰.۷%

KMTC

۱۲۵,۸۸۷

۶۱

۰.۶%

SITC

۹۹,۹۹۷

۷۷

۰.۵%


خط کشتیرانی مرسک (MAERSK LINE)
در مقام اول کشتیرانی دانمارکی مرسک قرار می گیرد، مرسک به عنوان بزرگترین کریر در جهان شناخته می شود. این خط کشتیرانی با ۵۸۰ کشتی که در حدود ۲۷۲ عدد از آن ها را تملک کامل نموده و ۳۰۸ عدد از کشتی ها یی که آنها را به صورت چارتر مدیریت می نماید در مجموعه به حمل ۲.۸ میلیون TEU یا واحد کانتینری در سال ۲۰۱۴ پرداخته است. کشتی رانی مرسک با در اختیار داشتن ۸۸.۹۰۹ نفر نیروی انسانی و حضور در ۱۳۵ کشور جهان گسترده ترین خط کشتی رانی در جهان محسوب می شود.

خط کشتیرانی ام اس سی MSC – MEDITERRANEAN SHIPPING COMPANY
کشتی رانی ام اس سی یا کشتی رانی مدیترانه یک کشتیرانی با اصالت سوئیسی به شمار می آید و دفتر مرکزی آن در ژنو سوئیس واقع شده است. این خط کشتیرانی با در دست داشتن ۲.۴۳ میلیون TEU در مقام دوم قرار می گیرد. ام اس سی در سال ۱۹۷۰ ا تاسیس شد. این خط کشتیرانی ۳۱۶ بندر یا پورت را اصطلاحا CALL می کند و بیش از ۲۰۰ مسیر بین المللی را طی می کند. این خط کشتیرانی در ۱۵۰ کشور دنیا با بیش از ۲۴۰۰۰ نفر نیروی انسان در حال فعالیت است.

خط کشتیرانی CMA-CGM
این خط کشتیرانی اصالتا فرانسوی با بیش از ۴۲۸ کشتی به حمل و نقل بین المللی ۱.۵۵ میلیون TEU یا واحد حمل کانتینری در مقام سوم بزرگترین های جهان قرار می گیرد. این خط کشتیرانی با ۱۷۰ مسیر به ۴۰۰ پورت یا بندر بزرگ جهان حمل کانتینر می نماید. این خط کشتیرانی در ۱۵۰ کشور با بیش از ۱۸۰۰۰ نفر نیروی انسانی مشغول به فعالیت است.

خط کشتیرانی ای پی ال APL – AMERICAN PRESIDENT LINES
این خط کشتیرانی مستقر در سنگاپور با ۱۵۰ کشتی با حدود ۱.۱ میلیون TEU ظرفیت حمل کانتینر در مقام چهارم قرار می گیرد. این خط کشتیرانی با سابقه ۱۶۵ ساله خود در ۹۵ کشور مشغول به کشتیرانی است.

خط کشتیرانی هپگ لوید HAPAG-LIOYD
این خط کشتیرانی اصالتا آلمانی با ملحق شدن به CSAV در دسامبر ۲۰۱۴ تعداد کشتی های خود را به ۲۰۰ عدد رساند و با ظرفیت یک میلیون حمل کانتینر TEU تبدیل به پنجمین کشتیرانی بزرگ جهان شد.

خط کشتیرانی اورگرین EVERGREEN LINE – EMC
این خط کشتیرانی واقع در تایوان با ۱۹۰ کشتی با ظرفیت حمل ۸۵۰۰۰۰ واحد حمل کانتینر در مقام شش قرار می گیرد. این خط کشتیرانی در سال ۲۰۰۷ از الحاق ۵ خط کشتیرانی ایجاد شد و در حال حاضر مشغول به کشتیرانی در ۱۱۴ کشور می باشد.

خط کشتیرانی کاسکو COSCO CONTAINER LINE
این خط کشتیرانی متعلق به گروه کشتیرانی اقیانوس چین با ۱۷۳ کشتی کانتینری با ظرفیت ۷۸۶.۲۵۲ TEU به حمل کانتینر ها در بیش از ۱۶۲ پرت یا بندر در ۴۹ کشور می پردازد. این شرکت کشتیرانی با ۱۳.۸۹۵ نفر نیروی انسانی به حمل بین المللی کالا می پردازد.

خط کشتیرانی چاینا شیپینگ CHINA SHIPPING CONTAINER LINES – CSCL
این خط کشتیرانی واقع در شانگهای چین با دارا بودن ۱۵۶ کشتی کانتینری مشغول به حمل ۷۰۶۰۰۰ THE واحد حمل کانتینر می باشد . این خط کشتیرانی با ۷۰۰۰ نیروی انسانی در ۶۰ کشور و بیش از ۱۸۰ پورت یا بندر مشغول به کشتیرانی و حمل بین المللی کالا است.

خط کشتیرانی میتسویی MITSUI O.S.K LINES
این خط کشتیرانی اصالتا ژاپنی از سال ۱۸۸۴ در توکیو مشغول به فعالیت است و با دارا بودن ۱۱۹ کشتی کانتینری به ظرفیت حمل کانتینری ۵۱۳۰۰۰ TEU دست یافته است.