inside-banner

همه چیز درباره شماره کوتاژ و کاربردهای آن در تجارت بین‌الملل

آیا می دانید شماره کوتاژ چیست و چه کاربردی در تجارت بین المللی دارد؟ هنگامی که محموله تجاری شما به مقصد برسد و مراحل ترخیص بار از گمرک را آغاز کنید، در همان ابتدا کدی برای کالای وارداتی شما صادر می شود که در اصطلاح شماره کوتاژ یا سریال اظهارنامه نام دارد. این کد با کاربردهای متعددی برای بازرگانان همراه است. در این مقاله اطلاعات کاملی درباره برگه کوتاژ در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. مطالعه این مطلب به همه تجار و افرادی که قصد واردات کالا را دارند، پیشنهاد می شود.

what-is-cottage-number

برگه کوتاژ چیست؟ شماره‌ای برای استعلام ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک آخرین مرحله از فرآیند صادرات و واردات کالا محسوب می‌شود. به‌طور‌کلی، به مرحله ثبت اظهارنامه صادرات یا واردات در اداره گمرک به اصطلاح کوتاژ (Cottage) می‌گویند. پس از رسیدن محموله به گمرک، برای انجام مراحل ترخیص کالا باید مشخصات مربوط به آن را در سامانه مکانیزه گمرک ثبت کرد. بعد از اظهار کالا در گمرک، یک برگه و شماره سریال برای کالا اختصاص می‌یابد که به آن شماره کوتاژ گفته می‌شود.
شما می‌توانید سریال کوتاژ را برای همه محموله‌های وارداتی و صادراتی خود اخذ کنید. اگر شماره کوتاژ برای صادرات کالا دریافت شود، به آن کوتاژ صادراتی گفته می‌شود و اگر این برگه را برای واردات کالا بگیرید، در‌واقع کوتاژ وارداتی دریافت کرده‌اید. برای مثال، اگر قصد وارد کردن یک کالا توسط روش‌های حمل و نقل ریلی، دریایی یا هوایی را داشته باشید، باید در‌هنگام ترخیص بار نسبت به دریافت کوتاژ وارداتی اقدام کنید.
 برگه کوتاژ چیست؟ برگه‌ای برای استعلام کالا در زمان ترخیص

کاربردهای کوتاژ گمرکی چیست؟

اکنون که متوجه شدید کوتاژ چیست، بهتر است با کاربردهای این شماره سریال نیز آشنا شوید. شما به‌عنوان یک تاجر از زمان بارگیری محموله در گمرک تا زمان ترخیص و حمل کالا به مقصد به شماره کوتاژ نیاز خواهید داشت. به‌طور‌کلی، کاربردهای کوتاژ عبارت‌اند از:

 • در‌هنگام بازبینی کالا در زمان ورود یا خروج از گمرک
 • پیگیری مجوزها تا پایان مراحل ترخیص و خروج کالا
 • از ابتدا تا انتهای فرآیند ترخیص بار و تحویل محموله به انبار
 • برای ثبت اعتراض در گمرک و شرکت در کمیسیون‌های مربوطه

فرقی نمی‌کند که شما قصد تجارت کالا با چه روش حمل‌و‌نقلی را داشته باشید؛ در‌هر‌صورت همه بازرگانان محترم پس از استعلام حمل و نقل هوایی، دریایی یا زمینی و انتخاب بهترین گزینه، برای اتمام مراحل ترخیص کالاهای تجاری خود از گمرک به کد 8 رقمی کوتاژ نیاز خواهند داشت.  

 آشنایی با کاربردهای کد کوتاژ

نحوه دریافت شماره کوتاژ وارداتی و صادراتی

یکی از مهم‌ترین اقدام‌هایی که هر بازرگانی برای اتمام مراحل ترخیص کالای خود از گمرک باید انجام دهد، ثبت اظهارنامه گمرکی است. خوشبختانه امروزه روند انجام تشریفات گمرکی به‌صورت الکترونیکی و آنلاین انجام می‌شود. برای ثبت اظهارنامه در گمرک باید در سامانه EPL نام‌نویسی کنید. پس از قفل شدن اطلاعات در این سایت یک شماره اختصاصی برای محموله شما صادر می‌شود که در‌واقع همان شماره کوتاژ است. تصور کنید که قصد واردات اسباب بازی به کشور را دارید؛ هنگامی که برای ترخیص کالا از گمرک اقدام کنید، ماموران گمرکی محموله شما را فقط با کد کوتاژ شناسایی خواهند کرد.

آشنایی با مدارک لازم برای ثبت اظهارنامه در گمرک

بازرگانان با‌تجربه به‌خوبی می‌دانند کوتاژ چیست و با اهمیت ثبت اظهارنامه در گمرک نیز آشنا هستند. برای ثبت کالا در گمرک باید مدارک خود را از قبل آماده کنید تا فرآیند ترخیص محموله شما زودتر انجام شود. از‌جمله مدارک لازم برای تنظیم اظهارنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارت بازرگانی
 • بارنامه
 • بیمه‌نامه
 • ترخیصیه
 • گواهی مبدا
 •  اظهارنامه واردات قطعی
 • گواهی و فاکتورهای خرید کالا
 • مجوزهای ثبت سفارش

توجه داشته باشید که پس از تنظیم اظهارنامه، بر‌اساس نوع کالا مبلغی از شما دریافت خواهد شد. شما می‌توانید پس از ارائه این مدارک و انجام کامل مراحل ترخیص، محموله تجاری خود را از گمرک تحویل بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم که برای تسریع انجام مراحل ترخیص کالا از گمرک از همین حالا درباره اینکوترمز یا اصطلاحات تجارت بین‌الملل مطالعه کنید و دانش خود را در این زمینه افزایش دهید.

 بررسی مدارک لازم برای دریافت شماره کوتاژ گمرکی

علت تنظیم شماره کوتاژ در سامانه گمرک چیست؟

شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که علت تنظیم شماره کوتاژ چیست؟ هدف اصلی از طراحی کد کوتاژ اظهار کالاها در گمرک است تا ماموران گمرکی بتوانند به‌راحتی محموله‌های وارداتی و صادراتی را بررسی کنند. در‌واقع توسط این شماره گمرک تشخیص می‌دهد که کالای وارد شده با کالای اظهار‌شده در سامانه هم‌خوانی دارد یا خیر. شما پس از حمل و نقل بین المللی به سوئیس یا سایر کشورهای جهان، در هنگام ترخیص کالا به شماره کوتاژ نیاز پیدا می‌کنید.

شماره کوتاژ با چه نام‌های دیگری شناخته می‌شود؟

تا اینجا متوجه شدیم که شماره کوتاژ چیست و چگونه می‌توان آن را دریافت کرد؛ اما این شماره را در دنیای تجارت بین‌الملل با نام‌های دیگری نیز می‌شناسند. برای مثال می‌توان به سریال اظهارنامه، سریال کوتاژ و کد کوتاژ اشاره کرد؛ بنابراین اگر پس از حمل و نقل بین المللی به انگلیس در برگه‌ها و مجوزهای وارداتی یا صادراتی خود با این نام‌ها مواجه شدید، در‌واقع همان شماره کوتاژ را مشاهده کرده‌اید.
امروزه شرکت‌های مختلفی در کشور در حوزه حمل‌و‌نقل بین‌المللی بار به سراسر جهان فعالیت می‌کنند. توصیه می‌کنیم که برای حمل کالاهای تجاری خود شرکتی معتبر و خوش‌نام را انتخاب کنید تا خیالتان بابت تحویل سالم و به‌موقع محموله به مقصد راحت باشد.

از صفر تا صد حمل‌و‌نقل بین‌المللی کالا با خدمات شرکت هنزا ناو دریا

در این مقاله به‌طور کامل بررسی کردیم که کوتاژ چیست و چه کاربردهایی در دنیای تجارت بین‌الملل دارد. اگر شما نیز قصد انجام تجارت و صادرات و واردات کالا را دارید، مطمئنا به خدمات یک شرکت حمل‌و‌نقل بین‌المللی نیاز خواهید داشت. شرکت هنزا ناو دریا با نام تجاری «هانزا» محموله‌های تجاری شما عزیزان را با سریع‌ترین روش‌های حمل بار و بهترین قیمت به مقصد می‌رساند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خدمات هانزا می‌توانید با شماره تلفن 02143312000 تماس بگیرید.